Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6899999999999995g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.69g |
| Saturated Fat | 7.8100000000000005g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 55.54765291607397% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 117mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 117mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mint Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 7.86)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 8.18)
- Til The Cows Come Home Who Stole The Cookies From The Cookie Jar? Cookies & Cream Ice Cream With Fudge And Whipped Cream Flavored Revels (Similarity score: 8.81)
- Caramel Butter Pecan Nut Flavored Super Premium Ice Cream With Caramel Revel And Pecans, Caramel Butter Pecan (Similarity score: 11.11)
- Cow Belle Chocolate & Vanilla Flavored Classically Sweet Chocolate And Vanilla Flavored Ice Cream Delicately Sandwiched Between Two Artificially Flavored Vanilla And Chocolate Flavored Wafers Sandwiches, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 12.05)
- Chocolate Turtle Cheesecake Ice Cream With Sea Salt Caramel, Graham Swirls And Roasted Pecans, Chocolate Turtle Cheesecake (Similarity score: 12.50)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Peanut Butter Cup (Similarity score: 13.40)
- 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 14.04)
- Desserissimes Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 14.04)
- L"artisan Givré Glace Tarte Aux Fraises (Similarity score: 14.30)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.69)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.69)
- Ben & Jerry's, Ice Cream, Keep Caramel And Cookie On (Similarity score: 14.74)
- L'artisan Givré Tropezienne (Similarity score: 15.14)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 15.60)
Ingredients List
- Milk
- Whey
- Cocoa Processed With Alkali
- Natural Cocoa
- Natural Flavouring
- E471
- Cheese Powder
- Soya Lecithin
- E466
- Salt
- Buttermilk
- Cream
- E412
- E160b
- Sugar
- Corn Syrup
- Peanut
- Skimmed Milk
- Cookies
- Peanut Oil
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)