Cow Belle Chocolate & vanilla flavored classically sweet chocolate and vanilla flavored ice cream delicately sandwiched between two artificially flavored vanilla and chocolate flavored wafers sandwiches, chocolate & vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 5.83g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.3% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 117mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 117mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Desserissimes Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 10.87)
- 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 10.87)
- Mint Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 11.22)
- Ice Cream (Similarity score: 12.05)
- Chocolate Turtle Cheesecake Ice Cream With Sea Salt Caramel, Graham Swirls And Roasted Pecans, Chocolate Turtle Cheesecake (Similarity score: 13.23)
- Ben & Jerry's, Ice Cream, Keep Caramel And Cookie On (Similarity score: 14.18)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Peanut Butter Cup (Similarity score: 14.33)
- Til The Cows Come Home Who Stole The Cookies From The Cookie Jar? Cookies & Cream Ice Cream With Fudge And Whipped Cream Flavored Revels (Similarity score: 14.78)
- Caramel Butter Pecan Nut Flavored Super Premium Ice Cream With Caramel Revel And Pecans, Caramel Butter Pecan (Similarity score: 15.70)
- Häagen Dazs Vanilla Caramel Brownie (Similarity score: 16.15)
- Lidl Tarte À La Normande (Similarity score: 16.44)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 17.25)
- Atelier Georget Tarte Normande (Similarity score: 17.40)
- Pie (Similarity score: 17.49)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 17.51)
Ingredients List
- Ice Cream
- Chocolate Flavored Wafers
- Artificially Flavored Vanilla Wafers
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)