Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 54.53306066803% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 107mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 107mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Caramel Butter Pecan Nut Flavored Super Premium Ice Cream With Caramel Revel And Pecans, Caramel Butter Pecan (Similarity score: 7.01)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 11.21)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Organic Mini Ice Cream Sandwiches, Fudge Mint Swirl (Similarity score: 11.67)
- Chocolate Turtle Cheesecake Ice Cream With Sea Salt Caramel, Graham Swirls And Roasted Pecans, Chocolate Turtle Cheesecake (Similarity score: 11.76)
- Denali, Chocolate Moose Tracks Chocolate Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 13.30)
- Birthday Cake Premium Cake Flavored Cheesecake Ice Cream With A Signature Cream Cheese Blend, Sour Cream, Cake Pieces, Swirls Of Icing And Candy Sprinkles (Similarity score: 13.58)
- Mint Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 14.61)
- La Vie Claire Mousse Au Chocolat (Similarity score: 14.65)
- Flan Patissier (Similarity score: 14.89)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 15.18)
- Road Trip Dark Chocolate Almond Ice Cream (Similarity score: 15.43)
- Ice Cream (Similarity score: 15.60)
- Daim,r&r,r&r Ice Cream,coolice Ice Cream (Similarity score: 15.84)
- Til The Cows Come Home Who Stole The Cookies From The Cookie Jar? Cookies & Cream Ice Cream With Fudge And Whipped Cream Flavored Revels (Similarity score: 15.95)
- Cake Batter Extra Indulgent Ice Cream (Similarity score: 16.06)
Ingredients List
- Milk
- Stabiliser
- Pure Vanilla Extract
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Fudge Variegate
- Peanut Butter Cups
- Coating
- Peanut Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)