Hp HP Baked Beans 415G
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 280kj (67 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 280kj (67 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -3 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 3.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Soupe De Poisson (Similarity score: 10.72)
- Thiriet Soupe De Poissons Pointe De Vin Blanc (Similarity score: 11.88)
- Gut & Günstig, Gut & Günstig, Gut & Günstig Junge Erbsen Sehr Fein (Similarity score: 12.97)
- Smart Ones Classic Favorites Soup Loaded Potato (Similarity score: 15.43)
- Royco Crème De Légumes (Similarity score: 16.05)
- Mr Noodles Noodles Sabor A Gamba (Similarity score: 17.64)
- Felix,orkla Foods Felix Klassiskt Potatismos (Similarity score: 17.66)
- Felix,orkla Foods Felix Klassiskt Potatismos (Similarity score: 17.66)
- Pacific Organic Thai Sweet Potato Soup, Thai Sweet Potato (Similarity score: 18.05)
- Soupes De Poisson (Similarity score: 19.07)
- Campbell's Well Yes Soup Tomato Carrot (Similarity score: 19.39)
- Margui (Similarity score: 19.53)
- Costa Gambas (Similarity score: 19.64)
- Boulder Organic! Broccoli Cheddar Soup (Similarity score: 19.85)
- Tiger & Bean Chufa Choc (Similarity score: 20.15)
Ingredients List
- Beans
- Sweetener
- E955
- Herb Extract Dietary Information Gluten Free
- No Artificial Colours And Preservative5
- Storage Unopened
- Empty Unused Contents Into A Keep Suitable Covered Container
- Day5
- 1 Refrigerated And Use Within 2 Can
- Metal
- Water
- Tomato
- Sugar
- Modified Cornflour
- Spirit Vine Salt
- Colour
- Plain Caramel Andpap Extract
- Spice Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)