Gut & Günstig, Gut & Günstig, Gut & Günstig Junge Erbsen sehr fein
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 272kj (66 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 272kj (66 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 3.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Soupes De Poisson (Similarity score: 7.93)
- Soupe De Poisson (Similarity score: 8.40)
- Felix,orkla Foods Felix Klassiskt Potatismos (Similarity score: 8.79)
- Felix,orkla Foods Felix Klassiskt Potatismos (Similarity score: 8.79)
- Thiriet Soupe De Poissons Pointe De Vin Blanc (Similarity score: 10.15)
- Hp Hp Baked Beans 415g (Similarity score: 12.97)
- Pacific Organic Thai Sweet Potato Soup, Thai Sweet Potato (Similarity score: 13.61)
- Felix Klassiskt Potatismus (Similarity score: 14.05)
- Smart Ones Classic Favorites Soup Loaded Potato (Similarity score: 14.39)
- Velouté Courgette Tigrée Et Noisette De Cervioni (Similarity score: 14.48)
- Cucina Pasta Sauce Tomate Ricotta, Tomate (Similarity score: 14.85)
- Back To Nature Beef & Barley Soup (Similarity score: 15.45)
- Chick Pea & Kale With Indian Spices (Similarity score: 15.61)
- Boulder Organic! Broccoli Cheddar Soup (Similarity score: 18.97)
- Hannaford Chef Salad (Similarity score: 20.44)