Hellriegel Große Bohnen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 285kj (69 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 285kj (69 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fat Free Sour Cream (Similarity score: 12.76)
- Tillamook Tillamook, Fat Free Sour Cream (Similarity score: 13.39)
- Fat Free Half & Half (Similarity score: 13.74)
- Hak Hak Doperwitjes (petits Pois) 350g (Similarity score: 13.83)
- No Name,sans Nom Sour Cream 0% (Similarity score: 14.32)
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Skinless & Boneless Wild Caught Flounder (Similarity score: 14.51)
- Pêche Océan,marque Repère,scamark (filiale E Leclerc) Filets De Colin D'alaska (Similarity score: 16.09)
- Pêche Océan,marque Repère Filets De Colin D'alaska X10 (Similarity score: 16.09)
- Crai Merluzzo (Similarity score: 17.34)
- Filet De Colin D'alaska (Similarity score: 17.51)
- Arctic Zero Purely Chocolate Non Dairy Frozen Dessert, Purely Chocolate (Similarity score: 18.98)
- Arctic Zero Cake Batter Non Dairy Frozen Dessert, Cake Batter (Similarity score: 18.98)
- Margret Holmes Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 19.14)
- Alsur Ensalada De Pimiento Con Atun (Similarity score: 19.58)
- Fontaine Santé Hummus (poivron Rouge) (Similarity score: 19.90)
Ingredients List
- Beans
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)