Grillon d'Or Son d'Avoine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1519kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1519kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 13 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 13 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.56756756756757% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.6% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kölln Kölln Flocken Fiocchi D'avena Delicati (Similarity score: 4.32)
- Kölln,1 Kölln Haferflocken (Similarity score: 4.32)
- Prozis Oatmeal Strawberry Cheesecake (Similarity score: 4.49)
- Myllyn Paras Luomukaurahiutale (Similarity score: 5.31)
- Joe's Farm Avena (Similarity score: 5.36)
- Markal Bio,markal Creme D'avoine Precuite (Similarity score: 7.09)
- Prozis Oatmeal Nutchoc (Similarity score: 7.34)
- Náttúra Fiocchi Avena Integrali (Similarity score: 7.35)
- Vital,despar,fiorentini Alimentare Fiocchi Di Avena Biologici (Similarity score: 7.48)
- Kölln,kölln Flocken Schmelzflocken (Similarity score: 7.49)
- Prozis Oat Flakes (Similarity score: 7.54)
- Coeurdecereale Flocons D'avoine Cœur De Céréales (Similarity score: 7.58)
- Hacendado Salvado De Avena (Similarity score: 7.62)
- Fiorentini Bio Fiocchi Di Avena (Similarity score: 7.64)
- Trevisan Fiocchi Di Avena Biologici (Similarity score: 7.64)
Ingredients List
- Oat Bran
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)