Prozis Oatmeal Nutchoc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1515kj (363 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1515kj (363 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kölln,kölln Flocken Schmelzflocken (Similarity score: 2.48)
- Ekoplaza Havervlokken (Similarity score: 6.13)
- Naturaplan Flocons D'épeautre Grillés (Similarity score: 6.39)
- Post Shredded Wheat Original (Similarity score: 6.68)
- Myllykivi Pikakaurahiutale (Similarity score: 6.82)
- Pristine Pristine Rolled Oats (Similarity score: 6.84)
- Prozis Oatmeal Strawberry Cheesecake (Similarity score: 6.96)
- Casino Bio,casino Blé Dur Précuit (Similarity score: 7.07)
- Comptoir Du Grain,marque Repère Blé Précuit Cuisson Rapide 10 Min (Similarity score: 7.07)
- Kölln Kernige (Similarity score: 7.10)
- Kölln Copos De Avena Fuertes (Similarity score: 7.13)
- Kölln,1 Kölln Haferflocken (Similarity score: 7.13)
- Kölln Avena En Copos Suave Marca Kölln (Similarity score: 7.13)
- Kölln, Kölln Haferflocken Kernige (Similarity score: 7.13)
- Kölln Kölln Flocken Fiocchi D'avena Delicati (Similarity score: 7.13)