Prozis Oatmeal strawberry cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1519kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1519kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 1.2999999523163g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.333332697550667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.3% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.2000000476837g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Joe's Farm Avena (Similarity score: 3.14)
- Kölln,1 Kölln Haferflocken (Similarity score: 3.56)
- Kölln Kölln Flocken Fiocchi D'avena Delicati (Similarity score: 3.56)
- Myllyn Paras Luomukaurahiutale (Similarity score: 4.47)
- Grillon D'or Son D'avoine (Similarity score: 4.49)
- Bertoncini Farro Soffiato Biologico (Similarity score: 4.89)
- Lima Porridge Express Matcha Spiruline (Similarity score: 5.38)
- Casino Bio,casino Blé Dur Précuit (Similarity score: 5.39)
- Comptoir Du Grain,marque Repère Blé Précuit Cuisson Rapide 10 Min (Similarity score: 5.39)
- Kölln,kölln Flocken Schmelzflocken (Similarity score: 6.19)
- Kölln Kölln Bio Haferflocken Zart (Similarity score: 6.27)
- Markal Bio,markal Creme D'avoine Precuite (Similarity score: 6.49)
- Prozis Oat Flakes (Similarity score: 6.76)
- Boni Flocons D'avoine (Similarity score: 6.80)
- Oryza Quinoa (Similarity score: 6.95)
Ingredients List
- Wholemeal Oat
- Flavouring
- Sweetener
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)