Grillon d’or Muesli fruit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1494kj (358 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1494kj (358 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.7g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 22.22222222222222% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kellogg's Frosted Mini Wheats Original (Similarity score: 9.97)
- Allos Hof Manufaktur Hildegard Dinkel Müsli Mit Amaranth (Similarity score: 11.37)
- Alpen Alpen Cereal No Added Sugar Or Salt (Similarity score: 11.76)
- Delhaize Flocons Avoine Pomme Myrtille (Similarity score: 12.85)
- Seitenbacher Seitenbacher 721 Verwöhner Mischung (Similarity score: 13.03)
- K Classic Wheat Pillows White (Similarity score: 13.24)
- K Classic Wheat Pillows White (Similarity score: 13.24)
- Rebelicious Gepufftes Zeug (Similarity score: 13.79)
- Crownfield,lidl White Wheaties (Similarity score: 13.83)
- Bjorg Muesli Superfruits (Similarity score: 14.23)
- Lima Porridge Express Superfruits (Similarity score: 14.38)
- Knusperone White Wheaties (Similarity score: 14.94)
- Bauck Hof Hot Hafer Beere Ungesüsst (Similarity score: 15.17)
- Seitenbacher Müsli 236 100% Urkorn (Similarity score: 15.27)
- Knusperone,de Vau Ge Porridge Beeren Trio (Similarity score: 15.36)