Crownfield,Lidl White Wheaties
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1485kj (355 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1485kj (355 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.05263157894737% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.1% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -3 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- K Classic Wheat Pillows White (Similarity score: 2.83)
- K Classic Wheat Pillows White (Similarity score: 2.83)
- Knusperone White Wheaties (Similarity score: 5.66)
- Dm Bio Kinder Bircher Müsli (Similarity score: 12.65)
- Celnat Epicerie Petit Déjeuner Céréales Petit Déjeuner (Similarity score: 12.87)
- Grillon D’or Muesli Fruit (Similarity score: 13.83)
- Zonnatura’ Zonnatura Muesli Fruits Rouges (Similarity score: 15.04)
- Kellogg's Frosted Mini Wheats Original (Similarity score: 15.82)
- Rebelicious Gepufftes Zeug (Similarity score: 16.39)
- U Bio,u Muesli Fruits Secs Amandes & Noisettes (Similarity score: 16.45)
- Rosen Garten Preparation Bouillie Flocon Avoine Framboise (Similarity score: 16.75)
- Seitenbacher Sonnenmüsli (Similarity score: 16.77)
- Seitenbacher Musli #2 (Similarity score: 16.91)
- Allos Hof Manufaktur Hildegard Dinkel Müsli Mit Amaranth (Similarity score: 17.13)
- Espuma De Chapala Harina De Trigo (Similarity score: 17.28)