Greek style yogurt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 536kj (129 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 536kj (129 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 5.2g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 65.82278481012658% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.8% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 7 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 11.59g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Astro Original Balkan Yogourt (Similarity score: 6.64)
- Müller Müllermilch Select (Similarity score: 6.65)
- Müller,joghurt Mit Der Ecke Joghurt Mit Der Ecke: Schoko Balls (Similarity score: 8.08)
- Laiterie Du Périgord, Laiterie Du Périgord Crème Dessert Café Au Lait Entier (Similarity score: 8.54)
- Mitakos Joghurt Orange Kaki (Similarity score: 8.69)
- Danone Oikos (Similarity score: 8.95)
- Danone Yaourt Brassé Sucré À La Vanille (Similarity score: 8.95)
- Kaiku Minis Griego Ligero Chocolate (Similarity score: 9.07)
- Nestlé Yaos Yogurte Con Frambuesa (Similarity score: 9.17)
- Greek Yogurt (Similarity score: 9.24)
- La Laitière,nestlé Frais Et Fondant Vanille De Madagascar 4 X 115 G (Similarity score: 9.31)
- Market District Aussiestyle Yogurt, Blueberry (Similarity score: 9.32)
- Australian Style Yogurt (Similarity score: 9.32)
- G'day Blueberry Fruit On The Bottom Aussie Style Yogurt (Similarity score: 9.32)
- The Greek Gods Greek Yogurt Style (Similarity score: 9.49)