Gimbert Ocean cuisses de grenouille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 243kj (59 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 243kj (59 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -3 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mw Polar Wild Caught Solid White Albacore (Similarity score: 27.44)
- Tomato Soup With Chicken Bone Broth (Similarity score: 33.24)
- Émile Vergeois Nectar Abricot (Similarity score: 39.08)
- Pelican,migros Crevetten (Similarity score: 40.62)
- Chocolate Vanilla Swirl Pudding Dessert Cups (Similarity score: 41.40)
- Eroski Guisantes Extrafinos (Similarity score: 41.82)
- Pacific Foods Moroccan Sweet Potato Soup (Similarity score: 43.31)
- Coles Coles Tuna In Springwater (Similarity score: 44.09)
- Esselunga Pure Di Patate (Similarity score: 45.60)
- Smoothie Birne Rite Bete Ingwer (Similarity score: 47.22)
- Tesco Plant Chief Sweet Potato & Coconut Soup (Similarity score: 47.42)
- Picard Mini So Soupe Petit Pois, Courgette, Coco, Curry Vert (Similarity score: 48.63)
- Vegan Creamy Cauliflower Soup (Similarity score: 48.70)
- Yorkshire Provender Soupe Thai Au Poulet Et Curry Vert (Similarity score: 49.43)
- Coles Spaghetti (Similarity score: 50.64)
Ingredients List
- Frog Legs
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)