Chocolate vanilla swirl pudding dessert cups
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 222kj (54 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 222kj (54 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.88g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.88g |
| Saturated Fat | 1.33g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 186mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 186mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eroski Guisantes Extrafinos (Similarity score: 9.72)
- Mw Polar Wild Caught Solid White Albacore (Similarity score: 24.29)
- Campbell's,campbells Chunky Soup Sirlon Burger With Country Vegetables Soup (Similarity score: 27.26)
- Lait Demi Écrémé (Similarity score: 29.32)
- Pacific Foods Moroccan Sweet Potato Soup (Similarity score: 30.42)
- Picard Mini So Soupe Petit Pois, Courgette, Coco, Curry Vert (Similarity score: 34.50)
- Smoothie Birne Rite Bete Ingwer (Similarity score: 37.66)
- Yorkshire Provender Soupe Thai Au Poulet Et Curry Vert (Similarity score: 40.77)
- Gimbert Ocean Cuisses De Grenouille (Similarity score: 41.40)
- Émile Vergeois Nectar Abricot (Similarity score: 41.62)
- Nectar Orange Passion (Similarity score: 45.00)
- Queues De Lotte (Similarity score: 45.25)
- Prairie Farms Dairy Inc Cultured Reduced Fat Buttermilk (Similarity score: 45.77)
- Semi Skim Milk (Similarity score: 45.90)
- Dovo Clara De Huevo (Similarity score: 47.00)
Ingredients List
- Water
- E341iii
- E481
- E407
- E339ii
- Propylene Glycol Monoester
- E202
- Dextrose
- Sodium Caseinate
- Colour
- Natural And Artificial Flavouring
- E967
- E950
- E955
- E471
- E150
- Modified Corn Starch
- Cocoa Processed With Alkali
- Modified Tapioca Starch
- Coconut Oil
- Maltodextrins
- Salt
- Milk Protein Isolate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)