Tomato soup with chicken bone broth
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 243kj (59 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 243kj (59 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.75g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.75g |
| Saturated Fat | 1.67g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 80.28846153846153% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80.3% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 2 |
| Sodium | 204mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 4.58g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tesco Plant Chief Sweet Potato & Coconut Soup (Similarity score: 17.37)
- Esselunga Pure Di Patate (Similarity score: 19.30)
- Pelican,migros Crevetten (Similarity score: 20.49)
- La Vie Claire Soupe Lentilles Et Carottes (Similarity score: 28.02)
- Ferme D'anchin Soupe Lentille Corail Et Cumin (Similarity score: 28.21)
- Pacific Foods Moroccan Sweet Potato Soup (Similarity score: 29.20)
- Callow's Callow‘s Creamy Chocolate (Similarity score: 29.77)
- Vegan Creamy Cauliflower Soup (Similarity score: 29.98)
- Buffé,piwa Food Potatis Mos (Similarity score: 30.70)
- Bio Village Purée Cuisinée De 4 Légumes Verts (Similarity score: 30.77)
- Woolworths Select Creamy Pumpkin Soap (Similarity score: 30.88)
- Weis Quality Weis, Healthy Chunky Soup, New England Style Clam Chowder (Similarity score: 31.26)
- Southern Home Healthy Clam Chowder (Similarity score: 31.26)
- תנובה Milk (Similarity score: 31.39)
- Tnuva Mehadrin Milk Yield 3% (Similarity score: 31.39)
Ingredients List
- Chicken Bone Broth
- Garlic Powder
- Onion Powder
- Natural Flavouring
- E412
- Sea Salt
- Chicken Broth
- Tomato Concentrate
- Coconut Milk
- Honey
- Contains Less Than 2% Of Tapioca Starch
- Olive Oil
- Tomato Powder
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)