Germinal Biscotti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1916kj (458 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1916kj (458 calories/kcal) |
| Fiber | 4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 30.555555555555557% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.6% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 260mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Esselunga,mavery,galbusera Frollini Con Mais E Gocce Di Cioccolato Fondente (Similarity score: 14.26)
- Delicious Faces Cocoa (Similarity score: 14.77)
- Bennet Biscotto Ai Cereali (Similarity score: 15.36)
- Lu Belvita Petit Déjeuner Coeur Fondant Goût Tout Chocolat & 5 Céréales Complètes (Similarity score: 16.78)
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Wegmans, Gingerbread Cookies (Similarity score: 17.81)
- Lazzaroni Integrelle (Similarity score: 18.10)
- Ogni Giorno (Similarity score: 19.56)
- Franprix Biscuits Petit Déjeuner Céréales Et Pépites De Chocolat (Similarity score: 20.24)
- Delser Fiocchi Di Cioccolato (Similarity score: 20.65)
- Galbusera Zalet (Similarity score: 20.91)
- Doria, Bauli Atene (Similarity score: 21.22)
- Leader Price Top Cao Fourrage Chocolat Noisette (Similarity score: 21.76)
- Conad Frollini Al Farro Con Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 21.94)
- Decò Frollini Al Farro (Similarity score: 21.94)
- Lecour's Very Vanilla Creme Sandwich Cookies, Very Vanilla (Similarity score: 22.47)