delicious Faces cocoa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1920kj (459 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1920kj (459 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 5.0999999046326g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 36.690647802851906% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.7% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 256mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 256mg |
| Sugars | 21.89999961853g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Wegmans, Gingerbread Cookies (Similarity score: 12.77)
- Germinal Biscotti (Similarity score: 14.77)
- Doria, Bauli Doria Biscuits Canta Storie 400g (Similarity score: 15.13)
- Conad Frollini Al Farro Con Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 17.30)
- Decò Frollini Al Farro (Similarity score: 17.30)
- Delser Fiocchi Di Cioccolato (Similarity score: 18.07)
- Esselunga,mavery,galbusera Frollini Con Mais E Gocce Di Cioccolato Fondente (Similarity score: 19.59)
- Dia Mini Sobaos (Similarity score: 20.07)
- Любятово Печенье Топленое Молоко (Similarity score: 20.37)
- Meijer Meijer, Pecan Pie (Similarity score: 21.45)
- Asda Crêpes Chocolate Hazelnut 6 X (180g) (Similarity score: 21.82)
- Doria, Bauli Bucaneve Tubo (Similarity score: 22.15)
- Любятово Печенье Топленое Молоко (Similarity score: 22.73)
- Jungle,tiger Brands Jungle Energy Bar With Nuts 1 Ea (Similarity score: 23.59)
- Prince Prince (Similarity score: 23.70)