Genuss Pur Haferkleie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1498kj (359 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1498kj (359 calories/kcal) |
| Fiber | 11.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.5g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -5 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bio Zentrale Basis Müsli (Similarity score: 5.43)
- Rossmann, Ener Bio Hafer Kleie (Similarity score: 5.58)
- Germinal Bio, Germinal Muesli Frutti Rossi (Similarity score: 7.31)
- Boni,boni Bio Bio Quinoa (Similarity score: 9.04)
- Fiocchi Di Avena (Similarity score: 9.13)
- Simply Marks & Spencer,marks & Spencer Traditional British Porridge Oats (Similarity score: 9.45)
- Markal Pennes Pous Chiches Et Maïs (Similarity score: 10.11)
- Moissons De La Terre Tartines Craquantes Sarrasin (Similarity score: 10.68)
- Campo Largo Năut (Similarity score: 11.26)
- Priméal,ekibio Mélange Gourmand Blé, Sarrasin & Courge (Similarity score: 11.41)
- K Bio K Bio Basis Müsli (Similarity score: 11.63)
- Priméal Vite Une Purée Pois Cassé (Similarity score: 11.73)
- Davert Canihua (Similarity score: 11.92)
- Bjorg Céréales Et Légumes Secs, Blé Riz Et Lentilles (Similarity score: 11.94)
- Alnatura Quinoa (Similarity score: 12.00)
Ingredients List
- Oat Bran
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)