Markal Pennes pous chiches et maïs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1494kj (358 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1494kj (358 calories/kcal) |
| Fiber | 7.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.2g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.625% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.6% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -6 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jardin Bio,léa Nature Jardin Bio Spaghetti Brindilles Semi Complets (Similarity score: 6.69)
- Jardin Bio,léa Nature Coquillettes Semi Complètes (Similarity score: 6.69)
- Jardin Bio Bons Tuyaux Semi Complets (Similarity score: 6.69)
- Jardin Bio Tire Bouchons Semi Complets (Similarity score: 6.69)
- Orecchiette Al Grano Arso (Similarity score: 7.16)
- Les Moulins De Provence Couscous De Petit Épeautre (Similarity score: 7.64)
- Auchan Farine 5 Céréales Bio (Similarity score: 7.75)
- Lustucru Fusilli (Similarity score: 7.89)
- Bjorg Céréales Et Légumes Secs, Blé Riz Et Lentilles (Similarity score: 8.04)
- Vivien Paille Couscous (Similarity score: 8.09)
- Kavanaghs Organic Porridge Oats (Similarity score: 8.30)
- Markal Riz Long Complet (Similarity score: 8.51)
- Geovita Epeautre Précuit (Similarity score: 8.58)
- Cora Grains De Blé (Similarity score: 8.63)
- Cora Grains De Blé, 1kilo, Marque Cora (Similarity score: 8.63)
Ingredients List
- Chickpea Flour
- Corn Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)