Moissons de la Terre Tartines craquantes Sarrasin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1498kj (359 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1498kj (359 calories/kcal) |
| Fiber | 5.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.89999997615814g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.93023107527639% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.9% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -6 |
| Sodium | 11.9999997317792mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 1.2999999523163g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacendado Pasta Infantil Con Vegetales (Similarity score: 3.96)
- Carrefour Bio,carrefour Fusilli (Similarity score: 5.72)
- Nature Bio Nature Bio Pâtes Spaghetti (Similarity score: 5.76)
- Cora Tortiglioni (Similarity score: 5.76)
- Cora Torti (Similarity score: 6.42)
- Cora Macaroni 1 Kilo (Similarity score: 6.42)
- Hacendado Spaghetti Pasta Alimenticia De Calidad Superior (Similarity score: 7.32)
- Hacendado Tallarín Pasta Alimenticia De Calidad Superior (Similarity score: 7.32)
- Jardin Bio,léa Nature Tagliatelles Curcuma Citron (Similarity score: 7.40)
- M Budget,migros Hörnli (Similarity score: 7.42)
- Pingo Doce Tagliatelle (Similarity score: 7.70)
- Carrefour Bio Penne Rigate Bio (Similarity score: 8.07)
- Cora Torti (Similarity score: 8.07)
- Ritrovo Selections Ritrovo Selections, Olive Leaf Shaped Pasta (Similarity score: 8.11)
- Carrefour Semola Trigo (Similarity score: 8.40)
Ingredients List
- Buckwheat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)