del colle Ceci
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523.0kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 13.6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 13.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 22g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22.0g |
| Saturated Fat | 0.62g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10.264900662251655% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.3% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.0mg |
| Sugars | 10.7g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ofal Flocons D'avoine (Similarity score: 12.29)
- Coeur De Céréale Flacon D'avoine Coeur De Céréale (Similarity score: 13.88)
- Pasta Mare Pâtes 100% Petits Pois Pois Chiches Lentilles Rouges (Similarity score: 14.19)
- Naturasi Fagioli Verdi Mung (Similarity score: 14.88)
- Dalla Costa Fusilli Ceci (Similarity score: 15.21)
- Bauck Hof Hafermusli Protein (Similarity score: 15.43)
- Alnatura Kichererbsen Spirelli (Similarity score: 15.54)
- Pasta Kultur Nudelmacherei Kichererbsen Pasta (Similarity score: 15.66)
- Zonnatura Havermout En Spelt (Similarity score: 16.54)
- Seitenbacher Bio Müsli 538, Odenwald Mischung (Similarity score: 16.61)
- Grain De Frais,grain De Frais Velouté De Pois Chiche Bio (Similarity score: 17.10)
- Bio Nudeln Kichererbsen Fusilli (Similarity score: 17.32)
- Amazonas Rainforest Product Amazonas Rainforest Product, Salvatorian Red Beans (Similarity score: 17.42)
- Amazonas Rainforest Product Amazonas Rainforest Product, Salvatorian Red Beans (Similarity score: 17.42)
- Carrefour Quinoa Bio (Similarity score: 17.57)
Ingredients List
- Chickpea
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)