Pasta-Kultur Nudelmacherei Kichererbsen Pasta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1517kj (363 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1517kj (363 calories/kcal) |
| Fiber | 15 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 15 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.793103448275861% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.8% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -6 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 3.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alnatura Kichererbsen Spirelli (Similarity score: 1.41)
- Bio Nudeln Kichererbsen Fusilli (Similarity score: 6.62)
- Dm Bio Fusilli Kichererbsen (Similarity score: 9.44)
- Dm Bio Fusilli Kichererbsen (Similarity score: 9.44)
- Pedon Kichererbsen Pasta (Similarity score: 9.89)
- Celnat Mélange Fondant Aux 2 Lentilles (Similarity score: 10.60)
- Zonnatura Havermout En Spelt (Similarity score: 11.20)
- Ecor Azuki (Similarity score: 11.20)
- Hacendado Salvado De Avena (Similarity score: 11.44)
- Quinola Mothergrain Quinoa Rouge (Similarity score: 11.52)
- Lazzaretti Torsades Pois Chiche (Similarity score: 11.63)
- Grillon D'or Son D'avoine (Similarity score: 12.03)
- Boni Flocons D'avoine Bio (Similarity score: 12.17)
- Pasta Mare Pâtes 100% Petits Pois Pois Chiches Lentilles Rouges (Similarity score: 12.26)
- Myllykivi Pikakaurahiutale (Similarity score: 12.53)