Naturasi Fagioli verdi mung
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1527kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1527kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 22g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -6 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 2.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dalla Costa Fusilli Ceci (Similarity score: 6.79)
- Veritas Fusilli De Garbanzos (Similarity score: 6.87)
- Molino Peila Farina Di Ceci (Similarity score: 6.95)
- Auchan Mélange De Céréales Et Légume (Similarity score: 7.95)
- Grain De Frais,grain De Frais Velouté De Pois Chiche Bio (Similarity score: 8.55)
- Pasta Mare Pâtes 100% Petits Pois Pois Chiches Lentilles Rouges (Similarity score: 8.83)
- Zonnatura Havermout En Spelt (Similarity score: 9.17)
- Ecor Azuki (Similarity score: 9.23)
- Il Gigante,colfiorito Lenticchie Rosse (Similarity score: 9.88)
- Pam & Panorama Lenticchie (Similarity score: 10.05)
- Il Viaggiator Goloso Lenticchie Rosse (Similarity score: 10.05)
- Priméal Farine De Pois Chiches (Similarity score: 10.16)
- Carrefour Veggie,carrefour Macaroni De Pois Chiches 100% Légumineuse (Similarity score: 10.57)
- Carrefour Veggie, Carrefour Sedanini De Pois Chiches 100% Légumineuse (Similarity score: 10.57)
- Lustucru Lentilles Faciles Vertes Et Jaunes (Similarity score: 11.06)