Danone Fruchtzwerge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 385kj (93 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 385kj (93 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.3g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 64% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 10.4g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maîtres Laitiers En Normandie Fromage Frais À L'abricot (Similarity score: 5.26)
- Milsani Yaourt Brassé Sucrés Aux Fruits Mixés (Similarity score: 5.64)
- Boni Yaourt Fruits Mixés , (Similarity score: 5.64)
- Alsace Lait Fromage Blanc Aux Fruits (Similarity score: 5.66)
- Milbona Yaourt À La Fraise (Similarity score: 7.39)
- Berchtesgadener Land Milder Fruchtjoghurt Himbeere (Similarity score: 8.04)
- Marque Repaire Yaourt Brassés Aux Fruits Rouges Mixés (Similarity score: 8.22)
- Danone, Fruchtzerg Fruchtzwerg (Similarity score: 8.55)
- Paturages Yaourt Sucrée Sur Lit De Myrtilles (Similarity score: 8.55)
- Délisse,marque Repère Yaourts Brassés Mixés Fraise (Similarity score: 8.65)
- Coop Yogourt Myrtille Vanille (Similarity score: 9.18)
- Danone Danonino Go Fraise Banane (Similarity score: 9.26)
- Carrefour Petit Para Llevar (Similarity score: 9.32)
- Baiko Yaourt Lit De Pomme (Similarity score: 9.62)
- Délisse, Marque Repère Yaourts Gourmands Au Lait Entier Sur Lit De Fraise (Similarity score: 9.84)
Ingredients List
- Peach
- Pear
- E333
- Concentrated Lemon Juice
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)