Baiko Yaourt lit de pomme
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 382kj (92 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 382kj (92 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.6 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 2 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Suisse Baïo Yaourt Sur Lit De Poire (Similarity score: 1.41)
- Berchtesgadener Land Milder Fruchtjoghurt Himbeere (Similarity score: 4.60)
- Hofmolkerei Kneißl Fruchtbecher Kirsche (Similarity score: 6.81)
- Bionat Yaourt Brassé Myrtilles (Similarity score: 7.05)
- Baiko Yaourts Sur Lit De Fraise (Similarity score: 7.07)
- Boni Yaourt Fruits Mixés , (Similarity score: 7.31)
- Milsani Yaourt Brassé Sucrés Aux Fruits Mixés (Similarity score: 7.31)
- Alnatura Heidelbeer Joghurt (Similarity score: 8.88)
- Les Yaourts De Sandrine Yaourt Pêche De Vigne (Similarity score: 8.91)
- Michel Et Augustin Vache À Boire Aux Marrons (Similarity score: 9.38)
- Danone Fruchtzwerge (Similarity score: 9.62)
- Coop Yogourt Myrtille Vanille (Similarity score: 9.75)
- Jeden Tag Fruchtjoghurt Mild Himbeere (Similarity score: 9.85)
- Kalekoi Yogur Con Calabaza Y Especias (Similarity score: 9.88)
- Alsace Lait Fromage Blanc Aux Fruits (Similarity score: 9.95)
Ingredients List
- Sugar
- Apple
- Apple Puree
- Corn Starch
- Concentrated Lemon Juice
- Natural Flavouring
- Lactic Ferments
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)