Danone Danonino Go Fraise Banane
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 381kj (92 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 381kj (92 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.013333333333333 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 64.28571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 11.1g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pur Natur Yoghurt Fruits De Forêt (Similarity score: 3.23)
- Le Petit Vendéen Yaourt Brassé Myrtille Cassis (Similarity score: 3.64)
- Carrefour Petit Para Llevar (Similarity score: 3.70)
- Marque Repaire Yaourt Brassés Aux Fruits Rouges Mixés (Similarity score: 4.70)
- Monoprix Yaourts Sans Morceaux Brassés Aux Fruits (Similarity score: 5.07)
- Casino,groupe Casino Yaourt Brassé Aux Fruits Fraise Framboise Abricot Pêche (8 Pots) (Similarity score: 5.07)
- Boni Yaourt Entier Cerise Noir (Similarity score: 5.22)
- Clever Joghurt Waldbeere (Similarity score: 5.40)
- Danone,activia Activia Rhubarb (Similarity score: 5.43)
- Délisse,marque Repère Yaourts Brassés Mixés Fraise (Similarity score: 5.56)
- Délisse, Marque Repère Yaourts Gourmands Au Lait Entier Sur Lit De Myrtille (Similarity score: 5.92)
- Délisse,marque Repère Yaourt Gourmand Au Lait Entier Sur Lit De Myrtille (Similarity score: 6.24)
- Délisse,marque Repère Yaourts Gourmands Au Lait Entier Sur Lit De Myrtille (Similarity score: 6.24)
- Danone,activia Activia Figue (Similarity score: 6.74)
- Cora Yaourt Fruits Rouge, 8x125g (Similarity score: 7.05)
Ingredients List
- Semi Skimmed Milk
- E333
- Skimmed Milk Powder
- Concentrated Black Carrot
- Apple
- Natural Flavouring
- Lactic Ferments
- Acidity Regulator
- Vitamin D
- Sugar
- Fruit
- Banana
- Cream
- Starch
- Milk Proteins
- Thickener
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)