Crownfield Copos de avena suaves
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1561kj (374 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1561kj (374 calories/kcal) |
| Fiber | 9.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.2g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.417910447761194% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.4% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bauck Hof Haferflocken (Similarity score: 1.44)
- Myllärin Iso Täysjyvälaurahiutale (Similarity score: 2.17)
- Quaker White Oats (Similarity score: 4.72)
- La Vie Claire Flocons D'avoine Sans Gluten (Similarity score: 5.83)
- Probio,bioharmonie Ovesné Vločky (Similarity score: 5.84)
- Bauck Hof Haferflocken (Similarity score: 5.84)
- Bauck Hof Glutenfreie Haferflocken Großblatt, Bio (Similarity score: 5.84)
- Bauck Hof Haferflocken Zartblatt (Similarity score: 5.84)
- Bohlsener Mühle Haferflocken Kleinblatt (Similarity score: 6.04)
- Great Value Whole Grain Spaghetti Pasta (Similarity score: 6.16)
- Kearneys Porridge Oats (Similarity score: 6.62)
- Priméal Préparation Fermentescible Blé (Similarity score: 6.90)
- Naturaplan (Similarity score: 7.08)
- Quaker Rolled Oats (Similarity score: 7.37)
- Quaker Rolled Oats (Similarity score: 7.37)