Bauck Hof Haferflocken
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1560kj (373 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1560kj (373 calories/kcal) |
| Fiber | 9.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.417910447761194% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.4% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -5 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bauck Hof Haferflocken Zartblatt (Similarity score: 0.00)
- Bauck Hof Glutenfreie Haferflocken Großblatt, Bio (Similarity score: 0.00)
- La Vie Claire Flocons D'avoine Sans Gluten (Similarity score: 0.28)
- Probio,bioharmonie Ovesné Vločky (Similarity score: 2.00)
- Bohlsener Mühle Haferflocken Kleinblatt (Similarity score: 2.56)
- Kearneys Porridge Oats (Similarity score: 3.01)
- Quaker,pepsico (Similarity score: 5.18)
- Bauck Hof Haferflocken (Similarity score: 5.66)
- Crownfield Copos De Avena Suaves (Similarity score: 5.84)
- Myllärin Iso Täysjyvälaurahiutale (Similarity score: 5.89)
- Carrefour Harina De Avena Integral (Similarity score: 5.99)
- K Classic Zarte Haferflocken (Similarity score: 6.04)
- Kaufland Classic Zarte Haferflocken (Similarity score: 6.04)
- K Classic Zarte Haferflocken (Similarity score: 6.04)
- Allos Der Ungesüßte 3 Korn Brei (Similarity score: 6.21)