Crazy Jack Wholewheat Coucous
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540.0kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 6.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.0g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.0% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -6 |
| Sodium | 8.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8.0mg |
| Sugars | 2.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Solébio,natudis Volkoren Macaroni (Similarity score: 7.05)
- Salliselta Kvinoa (Similarity score: 7.13)
- Melvit Mąka Kukurydziana (Similarity score: 7.25)
- La Bio Idea Penne Séché À Basse Température (Similarity score: 7.29)
- Selecta Avena Tradicional (Similarity score: 7.30)
- La Bio Idea Penne, Deegwaren Van Volkoren Durum Tarwegriesmeel (Similarity score: 7.99)
- Auchan Semoule De Blé Dur Moyenne (Similarity score: 8.38)
- La Bio Idea,do It Bv (dutch Organic International Trade) Coquillettes Complètes Bio (gomitini) (Similarity score: 8.47)
- Pingo Doce Farinha De Trigo Tipo 55 Sem Fermento (Similarity score: 8.70)
- Pérola Farinha De Trigo (Similarity score: 8.70)
- Alnatura Kamut Khorasan Weizen (Similarity score: 9.14)
- Autour Du Riz Riz Jasmin Blanc (Similarity score: 9.24)
- Maltagliati 4 Spaghetti (Similarity score: 9.70)
- Maltagliati 174 Palle Di Piombe (Similarity score: 9.70)
- Migros Bio Flakes & Pops Con Spelta E Grano Saraceno (Similarity score: 9.85)