Chocolate cookie ice cream with a chocolate cookie crumb swirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 59.98800239952009% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 15 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 23.33g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sundae Nut Cones (Similarity score: 10.17)
- Chocolate Nut Subdae Cones Vanilla Ice Cream (Similarity score: 10.17)
- Nice! Sundae Nut Cone Ice Cream (Similarity score: 10.17)
- Vanilla Ice Cream Nutty Royale Sundae Cones With Chocolate Topping And Nuts (Similarity score: 10.17)
- Vanilla Tangerine Shortbread Ice Cream, Vanilla Tangerine Shortbread (Similarity score: 12.63)
- Ben & Jerry's Glace Pot Bob Marley's One Love™ 500ml (Similarity score: 13.74)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 14.40)
- Ben & Jerry's,unilever Americone Dream (Similarity score: 14.68)
- Crème D'or,migros Schwarzwälder (Similarity score: 15.13)
- Delhaize Bûche Glacée Vanille Et Caramel Beurre Salé (Similarity score: 15.41)
- Cookie Dough Life Cookie Dough Batter Ice Cream With Gobs Of Cookie Dough & Chocolate Chips (Similarity score: 15.70)
- Pecan Crumb Top Pie (Similarity score: 16.06)
- King Size Cone Brownie Sundae (Similarity score: 16.18)
- Häagen Dazs Nieve Dulce De Leche Häagen Dazs (Similarity score: 16.58)
- Nestlé Buche Glacée Chocolat Blanc Spéculooos Signature (Similarity score: 16.62)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Cane Sugar
- Skimmed Milk
- Non Gmo Chocolate Cream Cookies
- Chocolate Cookie Swirl
- E412
- E410
- E414
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)