Nice! Sundae Nut Cone Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.26g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.26g |
| Saturated Fat | 7.89g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 59.954407294832826% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 99mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 99mg |
| Sugars | 21.05g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Ice Cream Nutty Royale Sundae Cones With Chocolate Topping And Nuts (Similarity score: 0.00)
- Chocolate Nut Subdae Cones Vanilla Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Sundae Nut Cones (Similarity score: 0.00)
- Chocolate Cookie Ice Cream With A Chocolate Cookie Crumb Swirl (Similarity score: 10.17)
- Crème D'or,migros Schwarzwälder (Similarity score: 12.56)
- Vanilla Tangerine Shortbread Ice Cream, Vanilla Tangerine Shortbread (Similarity score: 14.47)
- Pecan Crumb Top Pie (Similarity score: 15.79)
- Yuengling's Ice Cream (Similarity score: 16.28)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 16.28)
- Turkey Hill Turkey Hill, Gelato Hazelnut (Similarity score: 16.79)
- Shaker Duo Framboise (Similarity score: 17.23)
- The French Patisserie Inc Looka Patisseire, Artisian Mousse Cake, Raspberry (Similarity score: 17.50)
- Delhaize Bûche Glacée Vanille Et Caramel Beurre Salé (Similarity score: 18.07)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 18.52)
- La Fermière La Mousse Au Café (Similarity score: 18.96)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Sugar
- Soya Bean
- Palm Oil
- Soya Lecithin
- Salt
- E150a
- Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)