Private Selection Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1146kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1146kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.76g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 58.29251224632611% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 89mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 89mg |
| Sugars | 23.81g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.81g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Favorite Selection Vanilla Caramel Brownie Macadamia Nut Brittle Cookies & Cream Dulce De Leche (Similarity score: 7.62)
- Häagen Dazs Glace Macadamia (Similarity score: 9.89)
- Häagen Dazs Nieve Dulce De Leche Häagen Dazs (Similarity score: 10.55)
- Chocolate Moose Tracks Chocolate Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 10.82)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.07)
- Destination Series Ice Cream (Similarity score: 12.27)
- Häagen Dazs Macadamia Nut Brittle (Similarity score: 12.29)
- Häagen Dazs Vanilla Attraction (Similarity score: 12.30)
- Ben & Jerry's Glace Pot Bob Marley's One Love™ 500ml (Similarity score: 12.71)
- Häagen Dazs Vanilla Carmel Brownie (Similarity score: 13.04)
- Delhaize Bûche Glacée Vanille Et Caramel Beurre Salé (Similarity score: 13.94)
- Nestlé Buche Glacée Chocolat Blanc Spéculooos Signature (Similarity score: 14.11)
- Denali, "original" Moose Tracks Vanilla Premium Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Moose Tracks (Similarity score: 14.22)
- Vanilla Tangerine Shortbread Ice Cream, Vanilla Tangerine Shortbread (Similarity score: 14.27)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Macadamia 95ml (Similarity score: 14.28)
Ingredients List
- Ice Cream
- Propylene Glycol Monoesters
- E412
- Cellulose Gel
- E471
- E410
- E466
- E407
- Salt
- Cookie Dough
- Flour
- Milk
- Sugar
- Butter
- Brown Sugar
- Egg
- Invert Sugar
- Salt
- E500ii
- Natural Flavouring
- Chocolate Pieces
- Chocolate
- Cream
- Sugar
- Cocoa Paste Processed With Alkali
- Cocoa Butter
- Butterfat
- Soya Lecithin
- Natural And Artificial Flavouring
- Partially Hydrogenated Soybean Oil
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey Protein
- Brown Sugar
- Molasses
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)