Chili's Chicken & rice
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 561kj (135 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 561kj (135 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.6899999999999995g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.69g |
| Saturated Fat | 0.88g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 0 |
| Sodium | 327mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 327mg |
| Sugars | 1.06g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cora Couscous Poulet & Merguez (Similarity score: 10.23)
- Monoprix Couscous Merguez Poulet, Surgelé (Similarity score: 10.34)
- Hungry Man, Stuffing Baked Turkey Patties (Similarity score: 11.64)
- Jean Larnaudie,larnaudie Manchons De Canard Confits Aux Lentilles (Similarity score: 12.62)
- Gut Bio Bio Penne Mit Tomaten Basilikum Sauce (Similarity score: 12.75)
- Garden Salad With Chicken, Chicken (Similarity score: 13.24)
- Grand Jury (Similarity score: 13.55)
- Couscous Royal (Similarity score: 14.62)
- Select&go Salat Classico Mit Joghurt Dressing (Similarity score: 14.87)
- Carrefour Tortilla De Patatas Con Espinacas (Similarity score: 15.12)
- Tortilla De Pommes De Terres Aux Épinards (Similarity score: 15.12)
- Goncchi Puttanesca With Grilled Chicken (Similarity score: 16.04)
- Fleury Michon Poulet Rôti Frites Fleury Michon 280g (Similarity score: 16.89)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Whole Foods Market, Gnocchi Alla Sorrentina (Similarity score: 17.33)
- Farmer's Best,migros Edamame Décortiqué (Similarity score: 17.34)
Ingredients List
- Long Grain Rice
- Garlic
- Less Than 2% Of Granulated Onion
- Modified Starch
- Canola Oil
- Spice
- Lemon Juice
- Paprika
- Maltodextrins
- Turmeric
- Vital Wheat Gluten
- Roasted Seasoned White Chicken Tenders
- Water
- Red Bell Pepper
- Onion
- Chicken Broth Flavor
- Green Jalapeno Peppers
- Tomato Concentrate
- Rendered Chicken Fat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)