Couscous royal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 556kj (133 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 556kj (133 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.2g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.2g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 32.142857142857146% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32.1% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 1 |
| Sodium | 331.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 332mg |
| Sugars | 2.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Select&go Salat Classico Mit Joghurt Dressing (Similarity score: 8.78)
- Shredded Beef Enchilada (Similarity score: 10.55)
- Willow Tree Poultry Farm Chunk Style Premium Turkey Pie (Similarity score: 11.40)
- Cheesy Chicken & Broccoli Rice Bake (Similarity score: 12.05)
- Chili's, Bellisio Foods Inc Bold Chicken Fajita Rice Bowl, Chicken Fajita (Similarity score: 12.23)
- Belle France Couscous (Similarity score: 12.57)
- Jean Larnaudie,larnaudie Manchons De Canard Confits Aux Lentilles (Similarity score: 12.76)
- Simply Fresh Salad (Similarity score: 12.83)
- Argel Brandade De Morue Parmentier (Similarity score: 13.54)
- Fiesta Party Dip (Similarity score: 13.58)
- Bella Rivièra Lasagne Bolognaise (Similarity score: 13.61)
- Chili's Chicken & Rice (Similarity score: 14.62)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Whole Foods Market, Gnocchi Alla Sorrentina (Similarity score: 14.92)
- Cora Couscous Poulet & Merguez (Similarity score: 15.13)
- Pronto Lasaña Boloñesa (Similarity score: 15.37)