Monoprix Couscous merguez poulet, surgelé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 561kj (135 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 561kj (135 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.4g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 320mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 320mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grand Jury (Similarity score: 8.83)
- Chili's Chicken & Rice (Similarity score: 10.34)
- Vegetable Fried Rice (Similarity score: 11.03)
- Hungry Man, Stuffing Baked Turkey Patties (Similarity score: 11.56)
- Hacendado Quinoa Con Verduras (Similarity score: 13.88)
- Fleury Michon Poulet Rôti Frites Fleury Michon 280g (Similarity score: 14.00)
- Lasaña De Verduras (Similarity score: 14.34)
- Goncchi Puttanesca With Grilled Chicken (Similarity score: 14.41)
- Quinoa & Veggie Raw Breaded Stuffed Chicken Breasts With Rib Meat Filled With Quinoa, Spinach & Artichokes, Quinoa & Veggie (Similarity score: 14.52)
- Farmer's Best,migros Edamame Décortiqué (Similarity score: 14.82)
- Original Guacamole (Similarity score: 14.83)
- Garden Salad With Chicken, Chicken (Similarity score: 14.89)
- Système U Cassoulet Toulousain U, (Similarity score: 15.06)
- U Cassoulet Toulousain (Similarity score: 15.06)
- Casino Cassoulet Cuisiné À La Graisse D'oie Saucisse De Toulouse (Similarity score: 15.06)
Ingredients List
- Semolina
- Sauce
- Vegetable
- Merguez
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)