Brown rice crackers roasted red pepper
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1795kj (430 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1795kj (430 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 7.14g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 8 |
| Sodium | 357mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 357mg |
| Sugars | 14.29g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Full Circle Market, Topco Associates Llc Maple Pecan Flavored Granola Chips, Maple Pecan (Similarity score: 0.00)
- Popped Chip Snack Made With Sweet Potato (Similarity score: 9.65)
- Animal Crackers (Similarity score: 12.84)
- Selecta Galletas Con Cereales (Similarity score: 16.71)
- Crich Petit Biscuit (Similarity score: 17.28)
- Multi Grain Shapes Cereal (Similarity score: 18.95)
- Food Should Taste Good, Small Planet Foods Inc Food Should Taste Good, Brown Rice Crackers, Roasted Red Pepper (Similarity score: 20.49)
- Brown Rice Crackers Tomato & Basil (Similarity score: 20.49)
- Food Should Taste Good, Small Planet Foods Inc Food Should Taste Good, Brown Rice Crackers, Tomato & Basil (Similarity score: 20.49)
- Baked Potato Crisps (Similarity score: 20.63)
- Pretzel Sticks (Similarity score: 21.27)
- Nabisco Cookies Single Serve Chocolate 1x1 Oz (Similarity score: 21.62)
- Cafe Yumm! Roasted Garlic Sauce (Similarity score: 21.87)
- Gourmet Galleta MarĂa (Similarity score: 22.58)
- Surprisingly Delicious Matzo (Similarity score: 23.08)
Ingredients List
- Whole Grain Brown Rice Flour
- Amaranth Seeds
- Onion Powder
- Garlic
- Sea Salt
- E392
- Brown Sugar
- Long Grain White Rice Flour
- Long Grain Brown Rice Flour
- Canola Oil
- Sesame Seeds
- Red Bell Pepper
- Potato Starch
- Quinoa Seeds
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)