Crich Petit biscuit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1791kj (429 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1791kj (429 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.9g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 8.791208791208792% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8.8% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 356mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 356mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Il Viaggiator Goloso Biscotti Al Limone (Similarity score: 13.04)
- La Granja Bizcocho Traditional Original Tierno Y Esponjoso (Similarity score: 13.05)
- La Granja Bizcocho Tradicional Original (Similarity score: 13.11)
- Food Should Taste Good, Small Planet Foods Inc Food Should Taste Good, Brown Rice Crackers, Tomato & Basil (Similarity score: 14.12)
- Food Should Taste Good, Small Planet Foods Inc Food Should Taste Good, Brown Rice Crackers, Roasted Red Pepper (Similarity score: 14.12)
- Brown Rice Crackers Tomato & Basil (Similarity score: 14.12)
- Animal Crackers (Similarity score: 14.25)
- La Petite Madeleine Aux Oeufs Frais (Similarity score: 14.69)
- Bijou Madeleinettes Nature (Similarity score: 14.80)
- Selecta Galletas Con Cereales (Similarity score: 16.66)
- Brown Rice Crackers Roasted Red Pepper (Similarity score: 17.28)
- Full Circle Market, Topco Associates Llc Maple Pecan Flavored Granola Chips, Maple Pecan (Similarity score: 17.28)
- Crunchy Granola Bars (Similarity score: 17.89)
- Gourmet Galleta María (Similarity score: 18.20)
- E P F 8 Étoiles Au Beurre (Similarity score: 18.60)