Baked potato crisps
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1795kj (430 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1795kj (430 calories/kcal) |
| Fiber | 14.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 14.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 357mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 357mg |
| Sugars | 7.14g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Multi Grain Shapes Cereal (Similarity score: 12.68)
- Front Range Snacks Inc Poplets, Toasted Corn (Similarity score: 12.82)
- Pretzel Sticks (Similarity score: 16.85)
- Surprisingly Delicious Matzo (Similarity score: 19.90)
- Full Circle Market, Topco Associates Llc Maple Pecan Flavored Granola Chips, Maple Pecan (Similarity score: 20.63)
- Brown Rice Crackers Roasted Red Pepper (Similarity score: 20.63)
- Gullón Diet Nature Digestive Sin Azúcares (Similarity score: 22.17)
- Gullón Digestive Zero Zuccheri (Similarity score: 22.17)
- Gullón Zeroh (Similarity score: 22.17)
- Gullon Sugar Free Digestive (Similarity score: 22.17)
- Sans Marque,agidra Petits Pains Grillés Suédois Bio (Similarity score: 22.40)
- Popped Chip Snack Made With Sweet Potato (Similarity score: 22.88)
- Cafe Yumm! Roasted Garlic Sauce (Similarity score: 24.11)
- Biena Biena, Chickpea Snacks, Honey Roasted (Similarity score: 25.48)
- Biena Chickpea Snacks (Similarity score: 25.48)
Ingredients List
- Dehydrated Potato Flakes
- Corn Starch
- Sugar
- Soluble Corn Fiber
- Sunflower Oil
- Corn Oil
- Coating
- Soya Lecithin
- Raising Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)