Brown rice
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1582kj (379 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1582kj (379 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 8.89g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.89g |
| Saturated Fat | 0.89g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 26.726726726726724% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.7% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Naturasi Gallette Integrali Senza Sale Aggiunto (Similarity score: 6.55)
- Sante Flips Chrupki Kukurydziane (Similarity score: 8.52)
- Grillon D'or Riz Complet Soufflé (Similarity score: 9.53)
- Mini Galette De Riz (Similarity score: 10.51)
- Big Y, Big Y Foods Inc Regular Steel Cut Instant Oatmeal (Similarity score: 10.53)
- Essential Everyday Essential Everyday, Instant Oatmeal, Regular Flavor (Similarity score: 10.53)
- Tops Steel Cut Instant Oatmeal, Original (Similarity score: 10.53)
- Basmati Rice (Similarity score: 10.77)
- Paul Heumann Pain Azyme Épeautre (Similarity score: 10.77)
- Bjorg Riz Complet À Poêler Bio (Similarity score: 10.83)
- Flora Riso Integrale (Similarity score: 11.10)
- Les Moulins De Provence Tagliatelle Bio Au Quinoa (Similarity score: 11.45)
- Ma Vie Sans Gluten Farine De Riz & Châtaigne Bio (Similarity score: 11.71)
- Celnat Kasha Sarrasin Grillé (Similarity score: 11.75)
- Migros Reiswaffeln (Similarity score: 11.94)
Ingredients List
- Brown Long Grain Rice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)