Naturasi Gallette integrali senza sale aggiunto
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1582kj (379 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1582kj (379 calories/kcal) |
| Fiber | 5.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.8g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 26.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.7% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -5 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brown Rice (Similarity score: 6.55)
- Paul Heumann Pain Azyme Épeautre (Similarity score: 8.88)
- Les Moulins De Provence Tagliatelle Bio Au Quinoa (Similarity score: 9.05)
- Grillon D'or Riz Complet Soufflé (Similarity score: 9.07)
- Bjorg Riz Complet À Poêler Bio (Similarity score: 9.25)
- Migros Reiswaffeln (Similarity score: 9.60)
- La Vie Claire Tartines Craquantes Riz Et Teff (Similarity score: 9.79)
- Sante Flips Chrupki Kukurydziane (Similarity score: 9.98)
- Mini Galette De Riz (Similarity score: 11.14)
- Ma Vie Sans Gluten Farine De Riz & Châtaigne Bio (Similarity score: 11.16)
- Flora Riso Integrale (Similarity score: 11.44)
- Primia,via Verde Gallette 5 Cereali (Similarity score: 12.00)
- Tesco Porridge Oat (Similarity score: 12.05)
- Paul Heumann Wheaten Weizen Matzen (Similarity score: 12.06)
- Wafer Ryżowe Naturalne (Similarity score: 12.17)