Auchan Pâtes Macaroni de Qualité Supérieure
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 11.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.5g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.789473684210526% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.8% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -3 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour,groupe Carrefour Pâtes Tagliatelle (Similarity score: 5.33)
- Carrefour Pasta Capellini (Similarity score: 5.33)
- Flocons D’avoine Sans Gluten (Similarity score: 6.59)
- Makbea Makbea (Similarity score: 7.34)
- Hiper Dino Copos De Avena (Similarity score: 8.23)
- Molinos El Guanche Gofio De Mezcla (Similarity score: 8.55)
- Monoprix,monoprix Exploitation,groupe Casino Spaghetti (al Dente 7min ) (Similarity score: 8.66)
- Monoprix Penne Rigate (al Dente 9 Min ) (Similarity score: 8.74)
- Planet Nature Quinoa Tricolore (Similarity score: 8.86)
- Eliges Copos De Avena (Similarity score: 9.32)
- Reis Fit Reis Fit Basmati Rice (Similarity score: 9.56)
- Harina De Trigo Integral (Similarity score: 9.73)
- Turini, Marque Repère Penne Cuisson Rapide (Similarity score: 9.77)
- Riso Integrale Venere (Similarity score: 10.17)
- Maltagliati 174 Palle Di Piombe (Similarity score: 10.27)
Ingredients List
- Superior Quality Durum Wheat Semolina
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)