Hiper Dino Copos de avena
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | 0 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Flocons D’avoine Sans Gluten (Similarity score: 6.43)
- Naturaline Farine De Sarrasin (Similarity score: 7.58)
- Prozis Oatmeal Peanut Butter (Similarity score: 7.88)
- Bionsan Teff, Ecológico (Similarity score: 7.95)
- Auchan Pâtes Macaroni De Qualité Supérieure (Similarity score: 8.23)
- Yoeco Quinoa Real Eco (Similarity score: 8.51)
- Bio Cesta Quinoa Real (Similarity score: 8.51)
- Carrefour Pasta Capellini (Similarity score: 8.63)
- Carrefour,groupe Carrefour Pâtes Tagliatelle (Similarity score: 8.63)
- Quinoa (Similarity score: 8.72)
- Spaghetti (Similarity score: 8.99)
- Fiorini Tagliatelles (Similarity score: 9.62)
- Dovgan, Speisekammer Dovgan Buchweizen (Similarity score: 10.00)
- Maltagliati 200 Conchigliette Rigate (Similarity score: 10.43)
- Maltagliati 327 Fiocchi Pâtes De Semoule De Blé Dur (Similarity score: 10.43)