Trader Joe's Butternut Squash Soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 377kj (91 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 377kj (91 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 1 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Engine 2, Whole Foods Market Inc Engine 2, Plant Strong, Traditional Hummus (Similarity score: 12.67)
- Fat Free Refried Beans (Similarity score: 15.10)
- Fresh Express Incorporated Organic Kit (Similarity score: 15.29)
- Crystal Farms Simply Potatoes Steakhouse Seasoned Diced Potatoes (Similarity score: 17.06)
- Dierbergs Kitchen Southern Chicken Quinoa Salad Shaker (Similarity score: 17.07)
- Sauce Arrabiata (Similarity score: 17.37)
- Bush's Best Reduced Sodium Garbanzos Chick Peas (Similarity score: 17.73)
- Harvest Protein Bowls (Similarity score: 17.99)
- Eden Chili, Pinto Bean & Spelt Wheat (Similarity score: 19.01)
- Crystal Farms Diced Potatoes With Onion (Similarity score: 20.73)
- Horizon Super Squeeze (Similarity score: 21.06)
- Karine & Jeff Soupe Provencale (Similarity score: 21.31)
- Karine & Jeff Soupe Provençale (Similarity score: 21.31)
- Bush's Best Reduced Sodium Black Beans (Similarity score: 21.44)
- Stopsky's Red Beets (Similarity score: 22.31)
Ingredients List
- Butternut Puree
- Garlic Powder
- Ginger Powder
- Water
- Soymilk
- Cane Sugar
- Sea Salt
- Canola Oil
- Rice Flour
- Natural Flavouring
- Onion Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)