Stopsky's Red Beets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 372kj (89 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 372kj (89 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11.11111111111111 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 5 |
| Sodium | 179mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 179mg |
| Sugars | 17.86g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.86g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eastern Eats Tamarind Sauce (Similarity score: 20.31)
- Trader Joe's Butternut Squash Soup (Similarity score: 22.31)
- Fresh Express Incorporated Organic Kit (Similarity score: 25.27)
- Del Monte Del Monte Ketchup, Tomato (Similarity score: 27.58)
- Sauce Arrabiata (Similarity score: 28.27)
- Engine 2, Whole Foods Market Inc Engine 2, Plant Strong, Traditional Hummus (Similarity score: 28.82)
- Horizon Super Squeeze (Similarity score: 29.62)
- Karine & Jeff Soupe Provencale (Similarity score: 29.82)
- Karine & Jeff Soupe Provençale (Similarity score: 29.82)
- Dierbergs Kitchen Southern Chicken Quinoa Salad Shaker (Similarity score: 31.22)
- Ritrovo Selections, Vr Aceti Srl Organic Raspberry Balsamic Vinegar (Similarity score: 31.99)
- Garden Salad (Similarity score: 32.05)
- Eden Chili, Pinto Bean & Spelt Wheat (Similarity score: 32.37)
- Lovin' Veggies Sweet Carrots, Crunchy Celery, & Juicy Tomatoes (Similarity score: 32.76)
- Fat Free Refried Beans (Similarity score: 32.84)
Ingredients List
- Red Beetroot
- Red Wine Vinegar
- Sugar
- Water
- Red Wine
- Fine Sea Salt
- Cinnamon
- Clove
- Ginger
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)