Tortillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1354kj (324 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1354kj (324 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.8235294117647g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.82g |
| Saturated Fat | 2.9411764705882g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333296% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 588.23529411764mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 588.2mg |
| Sugars | 5.8823529411765g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Deluxe Pate En Croute Richelieu (Similarity score: 13.31)
- Old El Paso Restaurant Style 6 Grande Flour Tortillas (Similarity score: 14.17)
- Burrito Size Flour Tortillas (Similarity score: 16.11)
- Gonnella Baking Company Pretzel Sticks (Similarity score: 16.41)
- Texas Toast (Similarity score: 17.67)
- English Muffins (Similarity score: 18.05)
- Jimmy Dean Original Frozen Pancakes & Sausage On A Stick (Similarity score: 18.34)
- Domaine De Gammareix Terrine Foie Volaille Poivre Vert (Similarity score: 20.56)
- Pate En Croute (Similarity score: 21.18)
- Maison Monterrat Apéri’croq Paté En Croûte Le Richelieu (Similarity score: 21.18)
- Jimmy Dean, Sara Lee Foods Pancakes & Sausage On A Stick (Similarity score: 21.62)
- Jambon Volaille 2 Fromages (Similarity score: 22.05)
- Pâté En Croûte Aux Pistache (Similarity score: 22.10)
- Pecan Caramel Sweet Rolls, Made With Real Pecans (Similarity score: 23.15)
- Texas Toast (Similarity score: 23.33)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- E297
- E412
- E202
- Water
- Sugar
- Soya Oil
- Rapeseed
- Salt
- E282
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)