Tops, Tops Markets Llc Tops, tropical paradise mix
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 39.97599039615846% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 17mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 17mg |
| Sugars | 60g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tops Tropical Paradise (Similarity score: 0.00)
- Wholesome Snacks Tropical Paradise Mix (Similarity score: 10.75)
- Hussel Gelee Schmetterlinge (Similarity score: 20.64)
- Mini Macarons Fruités (Similarity score: 20.72)
- Gingerbread Man Kit (Similarity score: 23.91)
- Dm Bio Barre Fruit (Similarity score: 24.76)
- Dejuan Pan De Datil Con Coco Y Nueced (Similarity score: 25.47)
- Hitschler Schnüre Erdbeere (Similarity score: 26.67)
- (Similarity score: 26.96)
- Hitschler Snippets (Similarity score: 27.42)
- Lutti Flexi Fizz Mix (Similarity score: 27.42)
- Decorating Kit (Similarity score: 28.46)
- Basket Decorating Kit (Similarity score: 28.46)
- Lutti Longfizz (Similarity score: 28.78)
- Hitschler Bandos (Similarity score: 29.59)
Ingredients List
- Raisin
- Canola Oil
- Sunflower Oil
- Peanut Oil
- Sulphur Dioxide As A Preservative
- Cranberry
- Sugar
- Date
- Coconut
- Cashew Nuts
- Almond
- Pumpkin Seed
- Oat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)