Gingerbread man kit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 1.67g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 50.150150150150154% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.2% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 17mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 17mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pineapple Mango Chili Straws (Similarity score: 9.76)
- American Licorice Company Candy (Similarity score: 9.76)
- American Licorice Company Rainbow Straws (Similarity score: 9.76)
- American Licorice Company Candy (Similarity score: 9.76)
- American Licorice Company American Licorice Company, Sour Punch Straws Candy, Cherry (Similarity score: 9.76)
- Candy Straws (Similarity score: 9.76)
- Sour Punch Straws (Similarity score: 10.61)
- American Licorice Company Rainbow Straws Candy, Strawberry, Green Apple (Similarity score: 10.61)
- Sour Punch Sour Punch Strawberry Sour Straws Tray (Similarity score: 10.63)
- Sainsbury's Strawberry Laces (Similarity score: 10.86)
- Hitschler Schnüre Erdbeere (Similarity score: 12.53)
- Dm Bio Barre Fruit (Similarity score: 14.58)
- Alnatura Apfel Birne (Similarity score: 17.01)
- Preparation Pour Cookies Chocolat Noir Er Pepites De Caramel (Similarity score: 18.04)
- Lutti Flexi Fizz Mix (Similarity score: 20.60)
Ingredients List
- Gingerbread
- Tapioca Syrup
- E406
- E410
- E171
- E202
- Chocolate Buttons
- Cocoa Butter
- Whole Milk Powder
- Cocoa Paste
- Soya Lecithin
- Wheat Flour
- Acacia
- Glucose Syrup
- E428
- Natural Vanilla Flavouring
- Colour
- E903
- E901
- Nonpareils
- Wheat Starch
- Corn Starch
- Rye Flour
- Glucose Syrup
- Colour
- Spice
- Lemon Peel
- Orange Zest
- E503ii
- Icing
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)