Tomato basil paleo soup, tomato basil
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 188kj (45 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 188kj (45 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.41g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.41g |
| Saturated Fat | 2.25g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 88.58267716535433% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 88.6% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 189mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 189mg |
| Sugars | 2.82g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.82g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- El Frutero Gazpacho (Similarity score: 21.93)
- Fairebel Matcha Green Tea , Organic Coconut Milk (Similarity score: 22.89)
- Auchan Macédoine De Légumes (Similarity score: 25.56)
- Auchan Macédoine De Légumes (Similarity score: 25.56)
- Nona Lim Thai Curry & Lime Broth (Similarity score: 32.35)
- New Covent Garden Soup Co Soupe Poulet Thaï (Similarity score: 33.94)
- Velouté D'asperges (Similarity score: 35.03)
- Picard Velouté Patate Douce, Carotte Jaune Et Ciboulette (Similarity score: 36.35)
- Sirop Herbes Des Alpes (Similarity score: 36.55)
- Market Street, Sweet Potato & Corn Chowder (Similarity score: 36.65)
- Soupe Aux Orties (Similarity score: 36.69)
- Soupe Aux Orties (Similarity score: 36.74)
- Parole Gourmande Soupe Aux Orties (Similarity score: 36.90)
- Nectar Orange Passion (Similarity score: 36.97)
- Migros Nectar D'abricots (Similarity score: 36.98)
Ingredients List
- Tomato
- And Sea Salt
- Chicken Bone Broth
- Coconut Cream
- Filtered Water
- Onion
- Carrot
- Coconut Oil
- Basil
- Garlic
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)