Market street, sweet potato & corn chowder
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 172kj (42 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 172kj (42 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.82g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.82g |
| Saturated Fat | 0.61g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 0 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 1.63g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.63g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Purée De Butternut (Similarity score: 19.49)
- El Frutero Gazpacho (Similarity score: 23.32)
- Ratatouille Niçoise (Similarity score: 26.16)
- Alain Milliat Jus Rhubarbe Rouge (Similarity score: 32.60)
- Chocolate & Vanilla Swirl Pudding (Similarity score: 35.18)
- Tomato Basil Paleo Soup, Tomato Basil (Similarity score: 36.65)
- Freshona Polpa Di Pomodoro Con Erbe (Similarity score: 42.68)
- Fruisy Fruisy (Similarity score: 42.70)
- Dairy Farmers Skim (Similarity score: 43.31)
- Germline La Vie Claire,germline Conserve De Haricot Mungo (Similarity score: 43.37)
- Jus Cool Coconut Water With Pulp (Similarity score: 43.57)
- Selection Raoul Gey,dexma Velouté Potiron (Similarity score: 43.99)
- Nona Lim Thai Curry & Lime Broth (Similarity score: 44.35)
- Pacific, Pacific Foods Of Oregon Inc Tomato Soup (Similarity score: 44.64)
- Cocotine Blanc D'oeuf Pâtissier (Similarity score: 45.09)
Ingredients List
- Water
- Red Bell Pepper
- Modified Starch
- Sea Salt
- Parsley
- Thyme
- Nisin Preparation
- Turmeric
- Spice
- Sweet Potato
- Corn
- Carrot
- Kale
- Celery
- Coconut Milk
- Onion
- Contains 2% And Less Of
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)