Toblerone Tobleronne helado
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1544kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1544kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4000000953674g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 8.6000003814697g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 57.333335876464666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.3% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 36.0000014305116mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coulant Bio Au Chocolat (Similarity score: 17.01)
- Delhaize Mini Giants (Similarity score: 17.16)
- Auchan Tarte Citron (Similarity score: 19.04)
- Dia Muesli 50%frutas Y Frutos Secos (Similarity score: 19.24)
- Cretamel Baklavas (Similarity score: 19.54)
- Picard Le Fabuleux Sapin (Similarity score: 21.16)
- Horeca Moelleux Chocolat (Similarity score: 22.87)
- Eroski Flan Vainilla (Similarity score: 22.90)
- Picard Nougat Fruits Rouges (Similarity score: 23.50)
- Hacendado (Similarity score: 24.29)
- Gutbio Dinkel Früchte Müsli (Similarity score: 25.85)
- Gutbio,aldi Gutbio Dinkel Früchte Müsli (Similarity score: 26.13)
- Consilia Muesli Naturale Alla Frutta Bio (Similarity score: 26.20)
- Pogne De Romans Pur Beurre (Similarity score: 26.38)
- Paris Brest Craquant (Similarity score: 27.01)